Obowiązek wysyłki JPK VAT dotyczy już dużych, średnich oraz małych przedsiębiorców. 

 

jednolity plik kontrolny JPK

Od 1 stycznia 2018, obowiązek ten obejmie firmy mikro, a więc około 2 miliony przedsiębiorców w Polsce.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) będzie się wiązać z koniecznością wyposażenia informatycznych systemów księgowych w nową funkcjonalność umożliwiającą wytworzenie JPK. Za niewdrożenie JPK i nieudostępnienie danych będzie groziła odpowiedzialność karno-skarbowa.

Zobacz jak się przygotować!

 

Jak to działa?

Przekazywanie danych w formacie JPK dotyczyć będzie każdej procedury podatkowej realizowanej przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, tj. czynności sprawdzających, kontroli podatkowych, postępowania podatkowego i kontrolnego.
Organy kontroli posiadać będą uprawnienia, aby na żądanie otrzymać od firmy, w toku procedury kontroli wyciągu z ksiąg i dowodów księgowych za wskazany okres, zapisanego w formie elektronicznej w postaci plików o formacie strukturalnym. Dane mają być przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych.

Kompletny harmonogram wprowadzenia e-kontroli, poradnik jak działać oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zawarliśmy w poniższej publikacji przygotowanej we współpracy z ekspertami. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA!